Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineogrzewanieprademzadarmo blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: OGRZEWANIE ECOVOLT
29705 odwiedzin | wpisów: 45, komentarzy: 126, obserwuje: 63
 

Rachunek za ogrzewanie prądem - listopad/grudzień

autor: ogrzewanieprademzadarmo blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Rachunek za miesiąc ogrzewania prądem - LISTOPAD-GRUDZIEŃ. Jak zwykle, rozbijam fakturę na dwie części:

 • ogrzewanie,
 • prąd do pozostałych urządzeń w domu (tv, lodówka, pralka, indukcja, światło, itd.) 

  Rozliczenie (realne zużycie) obejmuje okres 17.11.2017 - 19.12.2017 (32 dni).
  Faktura z PGE wynosi 854,58 zł/mc a w tym:
 • ok. 729 zł/mc - c.o.
 • ok. 125 zł/mc - pozostały prąd.

  Przyznam, że spodziewałem się trochę mniejszego rachunku, gdyż temperatury na zewnątrz nie były jakoś specjalnie niskie.

  Niestety po powrocie do domu na święta Bożego Narodzenia (przebywam większość roku za granicą) zorientowałem się, że w mojej kotłowni wystąpiły pewne usterki (nieszczelność instalacji).  Spadło ciśnienie na buforze i instalacji odbiorczej (o.podłogowe) do zera, a to mogło przyczynić się do mniej efektywnej pracy systemu ogrzewania. Automatycznie spowodowało to zapewne większe zużycie paliwa. No cóż trudno! Naprawiłem tymczasowo tę usterkę i teraz zobaczymy, jak to pójdzie dalej z rachunkami w tym sezonie grzewczym.
  W najbliższych dniach spodziewam się kolejnego rachunku (grudzień/styczeń). Oczywiście opublikuje na blogu.


Komentarze (16)
autor:niko-archetyp  dodano: 11 miesięcy temu
Nie znam się, ale taka kwota to dla mnie kosmos. My jeszcze nie mieliśmy rachunku za grzane, ale szczerz, to mam nadzieję, że nawet nie zbliżą się do Waszego. Chyba, że koszty ogrzewania gazem są zbliżone. Teraz technologia poszła do przodu, że wszystko jest możliwe.
Odpowiedź do niko-archetyp
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Tak. Według mnie kwota też nie jest szałowa ale jest do przyjęcia. Nie wiem, czy porównujesz adekwatnie. Musiałbyś podać parametry swojego domu. Mój przede wszystkim nie ma ocieplenia dachu, więc zakładam, że docelowe rachunki, po uzupełnieniu tego braku będą jeszcze o ok. 25% niższy.
Odpowiedź do ogrzewanieprademzadarmo
autor:niko-archetyp  dodano: 11 miesięcy temu
Mamy mały, parterowy domek. Część mieszkalna 85m2, całość 110m2. Poddasze nieużytkowe dobrze ocieplone,styropian, wylewka, wełna. Brak kominka, komin tylko w kotłowni. Ocieplenie 20m2 - styropian grafitowy. My liczymy na zużycie gazu ok 200zł miesięcznie przy aktualnych cenach, średnia roczna.
Odpowiedź do niko-archetyp
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Fajnie ocieplony. Wygląda to dobrze. Możliwe, że się uda - trzymam kciuki.
Jednak rozumiesz teraz różnice - ja ogrzewam 140 m2. To 70% więcej niż Ty (jeżeli nie ogrzewasz pow.nieużytkowej) lub 30% (jeżeli ogrzewasz cz.nieużytkową) i bez kompletnego ocieplenia.
Odpowiedź do niko-archetyp
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Aha - zapomniałem. Masz także dodatkowo 5cm więcej ocieplenia na ścianach niż ja. To jest znacząca różnica.
Widać zatem, jak różna jest baza do porównań naszych rachunków.
Odpowiedź do ogrzewanieprademzadarmo
autor:niko-archetyp  dodano: 11 miesięcy temu
To czuję się pocieszona, bo chyba by nas zabiły takie rachunki. Jak wy ocieplicie poddasze, to wam też trochę ulży.
autor:bilu123  dodano: 11 miesięcy temu
My tej zimy mamy dość niskie rachunki za prąd. Dom średni (204m2) ale pomieszczenia bardzo wysoki (3,2m). Mamy w domu koło 20-21 stopni. Rachunki za ogrzewanie to około 450-480 za miesiąc. Rachunki podobne do Twoich mieliśmy przy mrozach w zeszłym roku kiedy temperatura na zewnątrz spadała poniżej -20. Myślę że prawdziwe rachunki będziesz mógł zweryfikować kiedy skończysz wszystkie prace dociepleniowe oraz kiedy zamieszkasz w domu na stałe i nie będzie wychłodzony.
Odpowiedź do bilu123
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Dom jest zamieszkały od 2,5 roku. Jest jednak wiele niedoskonałości pod względem ocieplenia - głównie od strony stropu i poddasza. Ucieka mi tam dużo ciepła. Niestety przez moją nieobecność wiele spraw nie mogę podokańczać ;).
autor:sloneczne-baby  dodano: 11 miesięcy temu
No jakby nie patrzeć koszt ogrzania prądem jest nawet trzykrotnie większy niż np. ekogroszkiem. I tego nie zmienia fakt że budynek jest nie ocieplony czy jego powierzchnia. Bo jak będzie ocieplony to prądu zużyjesz mniej ale równie dobrze tego węgla czy pelletu także mniej by poszło.

Dlatego zawsze przy porównaniach sprawdza się jakie jest zużycie ciepła w domu na metr (i na to wpływa ocieplenie domu) a potem mnoży się to przez ilość metrów i koszt 1kWh danego źródła ciepła.

Dlatego póki nie mówimy o domu pasywnym , ogrzewanie prądem zawsze będzie koszmarnie drogie. Oczywiście inna sprawa gdy mamy pompę ciepła ale tu z kolei koszty instalacji są póki co drogie.
Odpowiedź do sloneczne-baby
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Odpowiem Ci szczerze - bzdury opowiadasz. Chcesz powiedzieć, że gdybym miał teraz kotłownie na ekogroszek to spaliłbym przez miesiac groszku za ok 3 x mniej. Czyli jak na prądzie zapłaciłem 726 zł to na ekogroszku zapłaciłbym 242 zł. Ta kwota to ok. 0,27 tony ekogroszku/mc !!! ???
Potwierdz, że to masz na myśli bo to jest raczej nierealne.
Odpowiedź do ogrzewanieprademzadarmo
autor:sloneczne-baby  dodano: 10 miesięcy temu
Napisałem ogrzewanie prądem bo jak się tym interesowałem wyliczono mi ponad 6000 zł rocznie gdzie przy groszku to jakieś 2500. Ale czytając to co piszesz widzę że trochę się pozmieniało więc przyznaje że głupoty napisałem nie weryfikując swoich mylnych poglądów. Pompa ciepła to inna sprawa bo to najtańsze źródło ciepła. U Ciebie faktycznie jak na ogrzewanie bez pc wyszło znośnie ale w tym okresie kuzyn na swoim większym metrażu spalił 20 eko na dobę co daje 600 kg w miesiąc czyli jakieś 550 zł (kupowany latem). To różnica nie duża ale on ma ponad 250 m powierzchni. Chociaż szczerze powiem że dla mnie zapłacić te 100 zł więcej jest lepsze niż węgiel w domu. U mnie niestety węgiel jest ( ekogroszek) ale pewnie zmienię kiedyś.
Odpowiedź do sloneczne-baby
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 10 miesięcy temu
Tak. Ogrzewanie prądem nie jest koszmarnie drogie. To mit i dlatego powstał ten blog. Koszty takiego ogrzewania, tak jak napisałeś, są do zaakceptowania. A najważniejsze jest to, że zawsze możemy te koszty w przyszłości obniżać budując fotowoltaikę. To ta przewaga nad innymi paliwami. Z taką instalacją możemy zmierzać w kierunku niezależności od paliwowych gigantów. Taki kierunek jest obrany na całym świecie. U nas raczkuje, ale widząc co się dzieje na FB w różnych grupach tematycznych, rozwiązań na instalacje "zero" jest coraz więcej. I działają.
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Poza tym nie opowiadaj o koszmarnie drogim ogrzewaniu prądem. Widzisz wpis powyżej 450-480 zł/mc.
autor:tosia  dodano: 10 miesięcy temu
Tanie ogrzewanie!! Ha ha Ha! w analogicznym okresie zużyliśmy 150 kg ekogroszku do CO i CWU w domu 150 m powierzchni użytkowanej temp 22 st, 70m powierzchni nieużytkowej temp ustawiona na 19 st i ogrzewany garaż pow 40 m. temp ok 10 st. Piec na ekogrosze i bufor ciepła. 150 kg to koszt 130 zł słownie sto trzydzieści złotych polskich!!!
Odpowiedź do tosia
autor:bilu123  dodano: 10 miesięcy temu
Pewnie węglem byłoby jeszcze taniej. ;) Ogrzewanie prądem za pomocą pompy ciepła z oczywistych względów jest droższe ale wygodniejsze niż paliwami sypkimi oraz tańsze niż gazem. Trzeba brać jeszcze pod uwagę że już dziś rządzący dłubią przy prawie, tak aby zabronić prywatnym osobom wytwarzania ciepła za pomocą paliw kopalnych oraz drewna i produktów drewnopochodnych. Dotyczyłoby to ponoć nawet tak ukochanego przez wszystkich Polaków kominka w celach rekreacyjnych.
Odpowiedź do tosia
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 10 miesięcy temu
Zanim porównasz to podaj parametry budynku.
Ocieplenie ścian, podłogi, dachu, jakość okien. Czy jest kominek i czy jest używany? Czy jest rekuperacja?
Bardzo dobrze, że jest bufor. To na pewno polepsza sprawność układu na paliwo stałe.
Nie wiem czy wiesz ale budynek, z którego jest rachunek nie posiada izolacji dachu. To raczej znaczący wpływ na wysokość rachunku. Nie posiada także rekuperacji.
Jak podasz parametry przegród i izolacji to będzie to porównanie wtedy bardziej miarodajne ;).
Pozdrawiam

Jakie ogrzewanie będzie lepsze-tańsze ?

autor: ogrzewanieprademzadarmo blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Wszystkich budujących zawsze interesuje ile zapłacą miesięcznie za ogrzewanie domu. Węgiel, gaz, pompa ciepła czy prąd? Główny temat bloga - czyli ogrzewanie prądem - pominę dzisiaj lekkim łukiem, ponieważ dziś chodzi o to, jak można obliczyć przyszłe rachunki za ogrzewanie ???


Niestety wszystkie internetowe artykuły o przyszłych rachunkach zawsze mówią szacunkowo. Gaz - tyle, węgiel-mniej, pompa ciepła-mniej, prąd-więcej.

Wiele osób porównuje to także w prostej zależności:
- ile metrów ogrzewasz ?
- Ok.120 m2.
- AHA - no ja też! A ile zapłaciłeś za gaz?
- 450 zł/mc.
- O super to ja też pewnie tak będe miał............................................ale, pózniej okazuje się inaczej.

Jak sie do tego zabrać? Jak obliczyć ile dokładnie to będzie w moim wypadku? Ile w moim domu? Ile na gazie? Ile na pompie ciepła? Ile na węglu/drewnie? Ile z kominkiem? Ile na prądzie?
Tylko, nie ogólnie - każdy chce to przecież wiedzieć odnośnie swojego domu. Szczególnie na etapie obecnym, czyli planowania oraz kupowania kotłowni, zbiornika, grzejników, podłogówki....itd.

Często pytacie o to w mailach, dlatego postanowiłem pokazać i zaproponować rozwiązanie.

TAK!!! Można to indywidualnie i dokładnie obliczyć! Można policzyć ile będzie kosztował zakup systemu (tzn. koszt danej kotłowni na gazie, prądzie, z pompą ciepła....itp.). Można objąć kalkulacją istnienie lub nie - rekuperacji i innych spraw. Można wiedzieć jaki to ma wpływ na rachunek. Wszystko to można i podejrzewam, że każdy z Was chce to indywidualnie obliczyć dla swojego domu. 

Będzie to audyt energetyczny domu. Odpowie on na pytania ile zapłacimy za dany sposób ogrzewania i jakie będą póżniej rachunki. Dodatkowo będzie w nim wiele innych praktycznych informacji, które każdemu pomogą (wiem, bo gdy ja budowałem nie miałem tej wiedzy - a dzięki niej kilkanaście tysięcy na pewno zostałoby w mojej kieszeni).  

To będzie taki pełny opis inwestycji w instalacje - jak i czym ogrzewać, oraz za ile to wszystko kupić.  W nowych projektach jest już coś podobnego - to świadectwo energetyczne lub projektowana charakterystyka energetyczna. Wskazuje ono jednak tylko ile dom potrzebuje energii do ogrzania. Co jednak, gdy dokonacie zmian? Czy i w jakim stopniu te zmiany wpłyną na rachunki ? Ile będą kosztować (rekuperacja, sterowanie podłogówką w każdym pokoju, PV, Solar...) a przez to czy się zwrócą? Ile będzie kosztować jedna kotłownia, a ile druga?

Taką usługę chciałbym Wam zaproponować. Na początek proszę Was o chęci. Jeżeli chcecie taki audyt to zgłoście się na ochotnika. Udostępnijcie swój projekt, a ja wykonam audyt dla tej osoby. Na razie na próbę - jako pierwszy egzemplarz. Zobaczymy jak to się dalej potoczy.

Oczywiście nie wykonam tego sam. Nie jestem ekspertem od efektywności energetycznej. Interesuje się tym, ale nie jestem specjalistą. Zrobię to natomiast z ekspertem w tej dziedzinie - licencjonowanym audytorem. To on wykona masę obliczeń cieplnych/energetycznych. Podacie nam parametry przegród budowlanych - ściany, okna, drzwi, dach itd... . Dane będą pochodzić z projektu lub ze stanu obecnego jeżeli są zmiany.

Ja zajmę się instalacjami i cenami do nich.  Skalkuluje ceny kotłowni (na różnych paliwach), system ogrzewania (podłogowe, grzejnikowe itd.), cwu, PV, kolektorów, rekuperacji - ogólnie wszystko z instalacji co może mieć wpływ na rachunki. Wykonamy projekt co, cwu, wentylacji, PV, sterowania podłogówką i pozostałych potrzebnych instalacji.

W audycie znajdą się m.in.:
- ile kosztuje dany system - na gazie/prądzie/węglu i pozostałych,
- jakie będą rachunki,
- wykaz materiałów,
- ile możecie zaoszczędzić decydując się na dane rozwiązanie lub kiedy zwróci się dana inwestycja np. w OZE lub rekuperacje.
- kiedy zwróci się cały system - instalacje "zero energetyczne" (ogrzewanie prądem+PV),
- czego nie trzeba budować przy danym rozwiązaniu, a zatem ile zostanie w kieszeni,

oraz wiele innych przydatnych pomysłów dla każdego na etapie budowy.

Wiem, że często głowa boli od tego, które ogrzewanie wybrać. Dlatego też mam nadzieję, że znajdą się wśród Was osoby zainteresowane audytem. Zrobimy to razem, wszystko skonsultujemy i dokonamy odpowiednich założeń (np. najniższe rachunki, najniższa cena systemu,...). Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać - sam jestem ciekawy. Następnie opublikujemy i skomentujemy.

Pamiętajcie - to propozycja dla wszystkich. Nie musicie być nastawieni na prąd. Możecie mieć dylemat pomiędzy gazem i np. pompą ciepła czy eko-groszkiem. Nie ważne. Audyt, który proponuje dotyczy każdego. Nie mam zamiaru nikogo namawiać na dane rozwiązanie. Audyt będzie niezależny. Będzie posiadał wycenę i przyszłe rachunki. Jego zadaniem będzie wskazać Wam koszty każdego systemu w odniesieniu do Waszych domów. Decyzje co wybrać pozostaną Wasze.


Myślę, że to może być odpowiedz na to co każdy budujący chciałby wiedzieć w trakcie budowy czyli: Jakie będą moje rachunki? Ile będzie mnie kosztował ten lub tamten system???

Proszę o Wasze uwagi lub komentarze do tej propozycji.

Pzdr ;)   


Komentarze (4)
Tytuł: Stary dom
autor:sprzemek  dodano: 11 miesięcy temu
Witam! Ja jestem zainteresowany takim audytem, ale nie wiem czy będzie to dobry przykład na Pana bloga. Chodzi konkretnie o dom mojego teścia-dom ma około 40 lat, parę lat temu został docieplony, ma wymienione okna. Obecnie jest tam piec na węgiel. Ale w tamtym roku teść zainstalował panele fotowoltaiczne i chciałby w tym roku założyć jakieś ogrzewanie tylko na prąd. Rozważa założenie kotła elektrodowego, ale nie ma wystarczających informacji, czy u niego to się sprawdzi i w ogóle jak się do tego zabrać, jaki byłby koszt montażu, itd.
Proszę o informację, czy to byłby dobry przykład na audyt, który Pan proponuje.
Pozdrawiam!
Odpowiedź do sprzemek
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Witam.
To byłby bardzo dobry przykład ponieważ mielibyśmy skalkulowaną przebudowę z kotłowni węglowej na kotłownie "zero" z PV. Problemem mogą być tylko informacje projektowe niezbędne do obliczeń strat ciepła. To stary budynek, więc nie mamy zapewne dokładnego projektu takiego jak w obecnych domkach. Ale możemy spróbować. Po pierwsze proszę sprawdzić czy jest projekt? Jeżeli tak to proszę wykonać zdjęcia i podesłać. Jeżeli nie to postaram się zebrać informacje, które będzie musiał Pan podać (szkice rzutów, grubości ścian, itp...).
Odpowiedź do ogrzewanieprademzadarmo
autor:sprzemek  dodano: 11 miesięcy temu
Cieszę się, że taki dom będzie dobrym przykładem. Projekt lub plany tego domu istnieją, musimy tylko je zlokalizować i zeskanować. Pozostałe informacje będę Panu dostarczał zgodnie ze stanem jaki jest obecnie. Rozumiem, że będziemy wymieniać informacje drogą mailową i na koniec opisze Pan wszystko na blogu.
Jeszcze raz dziękuję za Pana propozycję-ciekaw jestem jak to wszystko wyjdzie i że takie informacje będą w końcu dostępne w internecie.
Pozdrawiam!
Odpowiedź do sprzemek
autor:ogrzewanieprademzadarmo  dodano: 11 miesięcy temu
Tak. Kontaktujmy się mailowo. Jeżeli ma Pan profil na FB to może tam (messanger itd.) - będzie szybciej. Proszę o wyszukanie na FB "Ogrzewanie pradem za darmo". Ewentualnie tam wymienimy jeszcze adresy mailowe.
Proszę także o nstp. informacje:
- zdjęcia kotłowni (tak aby widoczne było możliwie najwięcej szczegółów)
- ile osób mieszka i jak ogrzewana jest woda użytkowa,
- informacje o fotowoltaice.
Na razie wystarczy i czekam na skany projektów (mogą być zdjęcia telefonem także).
Pozdrawiam