Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

Data dodania: 2021-05-30
wyślij wiadomość


Jak sprawdzić ile prądu potrzebujemy na ogrzanie naszego domu?

ogrzewanie prądem rachunki

Pytanie postawione w tytule jest chyba najważniejszym zanim zdecydujemy  się na ogrzewanie prądem. Jednak sytuacja dla każdego pytającego jest zdecydowanie różna. Nie wystarczy powiedzieć, że metraż budynków jest podobny – to zdecydowanie za mało.

Każdy dom jest inny i to szczególnie w aspektach które mają wpływ na wysokość rachunków. W tym wpisie podpowiem jak sprawdzić swój dom i gdzie szukać informacji które nam pomogą. Jeżeli rozważasz ogrzewanie energią elektryczną to musisz zwrócić uwagę na te elementy, gdyż można mocno żałować popełnionych błędów i pochopnych decyzji.

NAJCZĘSTSZY BŁĄD – PODOBNA POWIERZCHNIA DOMU

Jeżeli porównacie swój dom do domu innej osoby pod względem metrów kwadratowych do ogrzania i okaże się, że domy są podobne to wcale nie znaczy że rachunki za ogrzewanie prądem takich domów będą podobne. Dlaczego?

  1. Ten sam metraż ale inne rejony Polski – różnica w zużyciu prądu na c.o. – 0-20 %
  2. Ten sam metraż ale inna taryfa (bo inny rejon polski) – różnica w cenie taryf do c.o. – 0-30 %
  3. Ten sam metraż ale inne ocieplenie – różnica w zużyciu prądu do c.o. – 0-20%
  4. Ten sam metraż ale inny system wentylacji – różnica w zużyciu prądu do c.o. – 0-10%

Powyższe punkty w sumie mogą spokojnie wpłynąć nawet na 50-cio procentowe różnice w rachunkach za ogrzewanie – a przecież metraż ten sam.

Pierwszy krok

PCHE – PROJEKTOWANA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA – NOWY DOM

Każdy nowy dom zgodnie z prawem powinien posiadać PCHE. Jest to dokument w którym obliczane jest ile energii potrzebne jest do ogrzania budynku. Obliczenie podane jest w kwh/m2 a zatem mnożąc to przez ilość metrów kwadratowych otrzymamy informacje ile kwh ciepła potrzeba aby ogrzać nasz dom. W tych dokumentach jednak często jest wiele błędów które wynikają z „Macoszego” podejścia projektanta budynku do tego elementu. Najczęściej projektant nie jest specjalistą od tego typu obliczeń i podejście do tych obliczeń jest nie do końca rzetelne i dokładne. Druga sprawa to zmiany w trakcie budowy. Często inwestorzy decydują się na wiele zmian np. materiałów izolacyjnych a to zmienia wartości przyjęte do obliczeń w PCHE.

OZC – OBLICZENIOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO – STARSZE DOMY I NOWE (PO ZMIANACH)

W przypadku zmian lub starszych budynków które nie mają PCHE najlepszą opcją jest wykonanie OZC. Specjalista wykonujący takie obliczenia bierze pod uwagę obecny stan budynku i użytych materiałów w jego budowie. Jest to najlepsza opcja i poda nam najdokładniejsze wyniki na ilość kwh potrzebnych do ogrzania budynku.

DARMOWE OBLICZENIA – PORTAL „CIEPŁO WŁAŚCIWE”

PCHE powinno być w cenie projektu, OZC to koszt 200-400 zł. Możemy również wykonać przybliżone obliczenia za pomocą strony https://cieplo.app/. 

Na powyższej stronie system poprowadzi was za rękę pytając o najważniejsze elementy mające największy wpływ na ilość energii potrzebnej do ogrzania. Końcowy wynik powinien być w miarę zbliżony do stanu rzeczywistego. Muszę przyznać, że ta strona jest dość wiarygodna i jest to najlepszy z darmowych sposobów na takie obliczenia. Nie jest tak dokładny jak OZC ale wystarczy do takiej kalkulacji „z grubsza”.  

Drugi krok – ilość kwh prądu potrzebna do ogrzewania

Ceny prądu

Gdy posiadamy już ilość kwh to możemy określić prawdopodobną wysokość rachunków za ogrzewanie prądem. Będzie ona różna w zależności od systemu grzewczego jaki użyjemy. Inaczej będzie na pompie ciepła PW (powietrze/woda), inaczej na pompie PP (powietrze/powietrze czyli klimatyzator), inaczej na kotle elektrycznym, foliach grzewczych czy kablach lub matach grzejnych.

Przykład: 

Dom wg. PCHE lub OZC potrzebuje 8500 kwh ciepła (podkreślam ciepła).
W podziale na systemy zużycie energii elektrycznej będzie nstp.:

  1. Pompa ciepła PW – 3400 kwh prądu (COP 3)
  2. Pompa ciepła PP (w systemie HVAC) – 2833 kwh prądu (COP 2,5)
  3. Kocioł elektryczny, elektrodowy i grzałki – 8500 kwh prądu (COP 1)
  4. Kotły akumulacyjne, grzejniki akumulacyjne, promienniki – 8500 kwh (COP 1)
  5. Kable, maty i folie grzewcze (elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe) – 8500 kwh prądu (COP 1)

Pompa ciepła jest w stanie z 1 kwh prądu wytworzyć więcej niż 1 kwh ciepła. Jest to tzw. COP. Pompa ciepła może mieć go nawet na poziomie 5 (z 1 kwh prądu 5 kwh ciepła). Ja jednak przyjąłem do obliczeń COP inny a wynika on z kilku elementów. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego tak zrobiłem przeczytaj ten wpis .

Trzeci krok – ilość kwh a taryfa

No tak ale kwh to jeszcze nie rachunek i tutaj znowu możemy mieć różnice.
W zależności od taryfy rachunki mogą być różne nawet o 30 %. W moim wypadku gdybym był w rejonie działania TAURONA a nie PGE to płaciłbym za sezon grzewczy nie 4000 pln tylko 3000 pln. Wynika to z różnych cen za kwh prądu w taryfach G12W u tych operatorów.

W przypadku pomp ciepła zazwyczaj używana jest taryfa całodobowa G11 natomiast przy systemach takich jak kocioł+bufor, grzałki+bufor, elektryczne ogrzewanie podłogowe (kable) w wylewce, kotły akumulacyjne, grzejniki akumulacyjne taryfy strefowe np. G12W, G13.
Folie grzewcze czy maty grzewcze ale już nie w wylewce/betonie (system akumulacyjny) tylko bezpośrednio pod panelami lub płytkami to najczęściej taryfa G11.

W ten sposób powyższe systemy będą miały nstp. wysokości rachunków z PLN (taryfy PGE 2021): końcówkę wpisu przeczytasz tutaj 

FOTOWOLTAIKA – inwerter – ranking najpopularniejszych falowników w Polsce

Data dodania: 2021-05-29
wyślij wiadomość


Inwerter w instalacji fotowoltaicznej – czym się kierować?

Inwerter jest niezwykle istotny w instalacji PV i dlatego od dawna chciałem zrobić zestawienie na ten temat. Wiedziałem jednak, że będzie to kosztowało sporo zachodu i odkładałem ten wpis dość często. W końcu się to udało i mam nadzieje, że pomoże on wielu osobom rozjaśnić sytuacje i wspomóc ich w rozmowach z handlowcami.

Moim celem w tworzeniu rankingu było przedstawienie Wam – przyszłym właścicielom instalacji danych które wg. mnie są istotne. Wiem jednocześnie jak ten temat wygląda w toku sprzedaży w Polsce. Obecnie jest boom na fotowoltaikę a ofertami handlowcy zasypią nas w 30 minut gdy tylko podrzucimy taki temat np. na forach FB. Czy jednak tak naprawdę wiemy co jest istotne gdy handlowiec mówi nam o zaletach jego oferty? Czy jesteśmy w stanie odeprzeć nachalność solidnym argumentem? Uwierzcie mi – znam to. Sprzedawałem fotowoltaikę w Polsce w latach 2015-2018.
I już wtedy był młyn a nie było, aż tylu marek na naszym rynku i tylu firm montażowych i ich przedstawicieli.

I dlatego właśnie uważam, że należy się świadomość produktu na który się decydujemy. Instalacja fotowoltaiczna z założenia powinna długie lata działać prawidłowo i produkować na dość stabilnym i przewidywalnym poziomie – szczególnie przez pierwsze 2-5 lat. O obecnie niemal wszyscy prosumenci w Polsce są właśnie w tym okresie. Jednak dopiero później – po pewnym czasie mogą pojawić się jakieś „kwiatki” lub po prostu niektóre elementy instalacji zaczną się powoli zużywać np. inwerter. Czy nie jest tak, że jak kupimy pralkę to ona zazwyczaj psuje się gdzieś zaraz po okresie gwarancji ??? Jednocześnie nadużyciem będzie porównywanie stopnia zaawansowania elektroniki pralki do inwertera ale coś w tym zapewne jest, ze obecne urządzenia nie są tak długowieczne jak te sprzed lat.

Wybierajcie zatem świadomie. Chciałem dać Wam do ręki przydatne narzędzie, które pozwoli zobaczyć czym na tle konkurencji jest inwerter w Waszej ofercie.

Inwerter Afore
AFORE
Falownik Delta
DELTA
Inwerter Fronius
FRONIUS

Źródło danych do zestawienia

Dane potrzebne do stworzenia zestawienia pochodzą z kart technicznych inwerterów. Karty pobrałem z oficjalnych stron dystrybutorów w Polsce. Dodatkowo posiłkowałem się zestawieniem, które odnalazłem na ciekawej stronie w internecie www.doradcasolarny.pl. Dane z powyższej strony, które wykorzystałem w zestawieniu dotyczyły głównie serwisu inwerterów w Polsce i gwarancji.

Informacje, które znajdziecie w rankingu to:

  • dostępność serwisu w Polsce,
  • długość gwarancji,
  • zabezpieczenia wykorzystane w inwerterach,
  • napięcia startowe inwertera,
  • sposób monitoringu i dostępność aplikacji do monitoringu
  • sprawność EU, moce, średnie ceny

Które dane są ważne?

Dodatkowego komentarza wymagają głównie dwie pozycje – zabezpieczenia i napięcie startowe.

ZABEZPIECZENIA

Dzięki nim w razie awarii instalacji (np. modułów, konektorów czy innych ewentualnych sytuacji) lub przepięć np. uderzenie pioruna, inwerter jest zabezpieczony i nie dojdzie do jego uszkodzenia. Takich zabezpieczeń podstawowych jest kilka i posiada je niemal każdy sprzedawany falownik. Jest jednak kilka innych rozwiązań na które nie decyduje się już tak dużo producentów. Zapewne dlatego, że zwiększy to cenę. Ale dla nas oznacza to, że jeżeli takich zabezpieczeń nie będzie w inwerterze to należałoby je wykonać poza nim i właśnie to powinna zawierać dobra oferta. Chodzi mi o zabezpieczenia AC/DC przed przepięciami. To, że nie ma ich w inwerterze nie jest problemem bo montaż poza nim również jest właściwy jednak dla nas oznacza to co innego. W takim wypadku firma montująca instalacje powinna ująć w swojej ofercie te dodatkowe bezpieczniki przepięciowe wraz z montażem – a to przecież kosztuje.  
Drugim rodzajem który mają tylko dwaj producenci to zabezpieczenie przed powstawaniem łuku elektrycznego.

NAPIĘCIE STARTOWE

Jest to wartość po osiągnięciu której inwerter budzi się do pracy tzn. nasza instalacja PV zaczyna produkować energię i dostarczać ją do naszych gniazdek. Zanim ta wartość nie zostanie osiągnięta to mimo, że na modułach już jest napięcie to i tak start inwertera nie następuje i instalacja wciąż śpi (nie produkuje). Można to wytłumaczyć wyobrażając sobie sytuację w której mamy dwie identyczne instalacje – PV1 i PV2. 
PV1 – inwerter z napięciem startowym 200 V
PV2 – inwerter z napięciem startowym 140 V

Rano o godzinie 6.00 wstaje słońce i promienie działają na moduły (dość słabo ale już działają) na których powstaje napięcie przekazywane do inwertera. Gdy napięcie startowe na inwerterze będzie osiągnięte to zaczyna się produkcja.
I tutaj mogą powstać różnice:
Inwerter PV1 zacznie produkcje dopiero np. o 6.40 a inwerter PV2 o 6.20.
W ten sposób inwerter PV2 będzie dłużej produkował o 20 minut. To tak obrazowo aby zrozumieć dlaczego to napięcie jest dla nas, jako użytkowników ważne – a przecież chodzi nam o jak największą produkcje.

SPRAWNOŚĆ, MONITORING

Pozostałe informacje również są istotne ale np. sprawności inwertera są tak zbliżone, że czy wybierzemy producenta x czy y to i tak dla naszej produkcji ma to znikome znaczenie.
Zawarłem również pozycje monitoringu bo przecież każdy chce mieć podgląd na produkcje. Uważam jednak, że przykłada się zbyt dużo uwagi do tego elementu. Owszem na początku, gdy stajemy się właścicielem instalacji PV to śledzimy te dane na telefonie, bawimy się tym itd…. . Jednak z czasem ten element odpłynie z naszej uwagi i przestanie być istotny. Zawsze najważniejsza będzie sprawność produkcji więc radziłbym się na tym skupić najbardziej.

Falownik Goodwe
GOODWE
Inwerter Growatt
GROWATT
Inwerter Huawei
HUAWEI
Inwerter Kehua
KEHUA
Inwerter Sma
SMA
Inwerter Sofar
SOFAR

Zwycięzcy są ale nie ma przegranych

Jak to w rankingach zazwyczaj bywa tak i tutaj wypadałoby wyłonić zwycięzcę. Jest to mój subiektywny wybór ...
końcówkę materiału i ranking znajdziesz na moim blogu:
https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/fotowoltaika-inwerter-ranking-najpopularniejszych-inwerterow-w-polsce/


OGRZEWANIE PRĄDEM - klimatyzator, czyli pompa ciepła powietrze/powietrze

Data dodania: 2021-05-16
wyślij wiadomość

HVAC

Klimatyzator i ogrzewanie to po prostu pompa ciepła powietrze/powietrze i jest to kolejny sposób na tanie ogrzewanie energią elektryczną. Jest to bardzo, bardzo ciekawy system i przyznam szczerze, że gdybym wiedział o nim gdy podejmowałem decyzje o ogrzewaniu to prawdopodobnie wybrałbym właśnie HVAC.

HVAC czyli, heating/ventilation/airconitioning – ogrzewanie/wentylacja/klimatyzacja to system grzewczy, który opiera się na ogrzewaniu powietrza bez medium pośredniczącego w systemie jak np. woda w systemie grzejnikowym czy rurkach podłogówki. Jest on najbardziej komfortowym systemem jeżeli komfort traktujemy kompleksowo tzn. ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.

PIERWSZE WRAŻENIA

Przyznam, że moje początkowe nastawienie do tego systemu było mocno sceptyczne.

Jak to ? Klimatyzator i ogrzewanie ? Tak, jako główne źródło ? Tego typu pytania świtały mi w głowie ale w miarę zgłębiana tematu coraz bardziej do mnie przemawiał. Punktem zwrotnym natomiast w nastawieniu były koszty ogrzewania – rachunki. Są one na najniższym możliwym poziomie ze wszystkich systemów grzewczych na prąd. Jest tak z tego powodu, że klimatyzator to po prostu pompa ciepła a wiadomo, że jest to najbardziej sprawna technologia grzewcza z dostępnych.

split
Klimatyzator split – jednostka wewnętrzna i zewnętrzna
split
Jednostka wewnętrzna
SPECYFIKA SYSTEMU

Ogrzewanie klimatyzacją jest bardzo sprawne, szybkie i efektywne. Jednak aby całość pracowała naprawdę dobrze i właściwie należy podejść do tego tematu kompleksowo i bez półśrodków. Mówiąc kompleksowo należy uwzględnić, że to nie tylko klimatyzator ale także system wentylacji mechanicznej (z rekuperacją najlepiej) oraz dodatkowe elementy grzejne jak maty/kable grzewcze lub grzejniki elektryczne.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest niezbędna ponieważ grzejąc bezpośrednio powietrze większość temperatury temperatury dostarczonej przez klimatyzator odzyska i wprowadzi ponownie do pomieszczeń rekuperator. Te dwa elementy uzupełniają się niemal idealnie dlatego dla niższych rachunków są bardzo istotne. Oczywiście można ogrzewać klimatyzatorem bez rekuperacji ale rachunki będą wyższe a przecież nie o to chodzi.

Maty grzewcze/folie/kable – ten element zapewni nam komfort w pomieszczeniach w postaci „nie zimnej podłogi”. Przy ogrzewaniu powietrza klimatyzatorem podłogi pozostają zimne a zatem abyśmy czuli się komfortowo np. gdy przebywamy w salonie, kuchni czy łazience to warto mieć dogrzewane podłogi. Jest to element wspomagający całość i jest on włączany tylko wtedy gdy przebywamy w domu a w pozostałym czasie o temperaturę dba klimatyzator. W łazience komfortowo jest, gdy jest temperatura jest wyższa tj. 23-24 stopnie i o to może zadbać albo grzejnik elektryczny albo maty grzewcze bezpośrednio pod płytkami. Zużycie energii w tych elementach nie jest aż tak duże aby rachunki mocno wzrastały ale jednocześnie trzeba zadbać o właściwy dobór i zaprogramowanie.

KOSZTY SYSTEMU HVAC

Budowa całego systemu a zatem kliamtyzator (klimatyzatory), wentylacja mechaniczna z rekuperacja i elementy dodatkowe (maty/kable/folie lub grzejniki) będzie całościowo niższa niż budowa systemu wodnego np. podłogówki lub grzejników w połączeniu z kotłownią (bufor ciepła, pompa ciepła powietrze/woda, kocioł lub inne automatyczne źródło ciepła). Nie będzie to wielka różnica bo ... 
.......
reszta wpisu dostępna na 
https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/ogrzewanie-pradem-klimatyzator-czyli-pompa-ciepla-powietrze-powietrze/

Ceny prądu w 2021 - G12W i G11 - PGE TAURON ENEA ENERGA

Data dodania: 2021-05-09
wyślij wiadomość



Jak różnią się ceny prądu ?

Czytając jedno z forum na temat ogrzewania grzałkami zdziwiłem się mocno opinią, że ceny prądu w taryfie G12W w PGE są nawet połowę wyższe niż u innych operatorów. Nie jest nowością, że ceny są różne w zależności od regionu Polski ale zakładałem zawsze, że te odchylenia nie są zbyt duże.

Postanowiłem to sprawdzić z jednego głównego powodu.


ORYGINALNY I PEŁNY WPIS ZNAJDZIESZ NA:

wwwogrzewanieprademzadarmo.pl

https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/ceny-pradu-w-2021-roku-g12w-i-g11-wszyscy-operatorzy/

Dyskutując z innymi o kosztach ogrzewania prądem zawsze chodzi o wysokość rachunków (miesięcznych lub za cały sezon/rok). Jeżeli więc, prawdą jest ta duża różnica to taki sam dom w rejonie PGE zapłaci o wiele więcej niż w rejonie ENERGI, TAURONA czy ENEI. W takim wypadku moja informacja o kosztach za sezon może być bardzo nie miarodajna dla innej osoby, która chce w podobny sposób ogrzewać dom. Uznałem, że właśnie dlatego muszę to zweryfikować i sprawdzić jak się to ma do kosztów za cały sezon grzewczy na taryfie G12W u różnych operatorów.
Dodatkowo przeanalizowałem także taryfę G11. Będzie ona bardziej interesowała osoby ogrzewające budynek pompami ciepła. G12W to przede wszystkim ogrzewanie kotłami, grzałkami, podłogówką elektryczną akumulacyjną (kable, maty, folie).

Analiza

W zestawieniu posługiwałem się taryfami zatwierdzonymi przez URE z oficjalnych stron PGE, TAURON, ENEA, ENERGA. Ceny dotyczą zarówno energii jaki i dystrybucji oraz innych opłat doliczanych do każdej kwh np. opłata jakościowa, OZE, kogeneracyjna. Nie zajmowałem się natomiast opłatami abonamentowymi niezależnymi od ilości zużytych kwh. Są one bardzo zbliżone i nie warto się nimi trapić (różnice pomiędzy operatorami to kilka zł/mc). Opłatę mocową również pomijam. Nie jest ona aż tak istotna a jej wysokość jest taka sama dla wszystkich regionów Polski.

Weźmy zatem do analizy mój dom – szczegóły budowlane mojego budynku znajdziesz tutaj.

Zużywam rocznie na c.o. i c.w.u – 11 000 kwh.
Taryfa G12W.

Jeżeli w tym roku będzie tak samo to w zależności od operatora zapłaci się nstp. kwoty za sezon grzewczy (styczeń/luty/marzec/kwiecień/październik/listopad/grudzień):
– PGE – 4190 zł
– TAURON – 3190 zł
– ENEA – 3410 zł 
– ENERGA – 4180 zł

Różnice w cenie sięgają nawet 23% – PGE vs TAURON 

Ceny w G11 są bardziej zbliżone do siebie a maksymalne widełki pomiędzy operatorami to 11%.

Wnioski

Jak widać powyżej różnica w sezonie grzewczym na poziomie 1000 zł to już niemała kwota. Pokazuje to, że porównania teoretycznie podobnych domów z różnych rejonów Polski mogą się znacząco różnić. Ponadto jest to przecież tylko jeden z kilku elementów mających wpływ na wysokość rachunków. Kolejne kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt procent może dołożyć:
– różne ocieplenia przegród (dach, ściany, podłoga)
– wentylacja
– poziom temperatur i sterowanie temperaturami
– bryła budynku
– strony świata
– domownicy (ilość/upodobania w zużywaniu ciepłej wody)
– osprzęt kotłowni i instalacji grzewczej

I na końcu może się okazać, że dwa niby podobne budynki a rachunki różne o 40-50 %. Możliwe ??? Tak – możliwe.

ORYGINALNY I PEŁNY WPIS ZNAJDZIESZ NA:

wwwogrzewanieprademzadarmo.pl

https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/ceny-pradu-w-2021-roku-g12w-i-g11-wszyscy-operatorzy/

RACHUNKI ZA PRĄD I OGRZEWANIE PRĄDEM – kwiecień 2021

Data dodania: 2021-05-02
wyślij wiadomość

ZUŻYCIE W OKRESIE - 16 marzec 2021 - 15 kwiecień 2021

W tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.

Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
T
aryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).

RACHUNEK W PLN ZA KWIECIEŃ 2021

RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU
945,05 pln
1983 kwh

RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U.
696,04 pln
1784 kwh

Zużycie jak w 2021 roku ale kwota rachunku inna

Zużycie w okresie marzec-kwiecień było identyczne jak w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Ilość kwh na ogrzewanie i cwu była również niemal identyczna jak w okresie luty/marzec 2021.
Do końca sezonu grzewczego pozostało pół miesiąca, gdyż jak piszę ten artykuł to jest 1 maj a system grzewczy wyłączyliśmy wczoraj czyli ostatni dzień kwietnia.

Ten miesiąc jest świetnym przykładem aby pokazać ile tak naprawdę kosztuje podwyżka cen prądu w miesięcznym rachunku dla osób ogrzewających prądem.
ROK 2020:
1774 kwh x 0,36 groszy = 638 zł
ROK 2021:
1784 kwh x 0,39 groszy = 696 zł

Różnica to 58 zł.

Podwyżki cen prądu zmuszają do zmian

Myślę, że na koniec roku kalendarzowego, czyli z 4 miesiącami kolejnego sezonu grzewczego (wrzesień/październik/listopad/grudzień 2021) ostateczne zużycie za 2021 będzie podobne jak w 2020.  Jednak jeżeli podwyżki cen prądu będą postępować w podobnych krokach to ogrzewanie będzie rok rocznie kosztować mnie więcej o ok. 250-400 zł.
Jak już pisałem wcześniej z tego powodu zamierzam wprowadzić modyfikacje do systemu grzewczego które przed wszystkim zmniejszą zużycie kwh na produkcje ciepła. Myślę, że jest to lepszy kierunek niż wybudowanie własnej elektrowni w postaci instalacji PV. Myślę tutaj głównie o kosztach inwestycji i jestem coraz bliżej rozwiązania w postaci małej pompy ciepła do cwu, która będzie również wspomagać ogrzewanie bufora. Napisze o tym jednak w innym wpisie.


CAŁY WPIS I WIĘCEJ NA TEMAT OGRZEWANIA PRĄDEM ZNAJDZIESZ NA:


ogrzewanieprademzadarmo
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 88067
Komentarzy: 146
Obserwują: 72
On-line: 9
Wpisów: 71 Galeria zdjęć: 68
Projekt DOM NAD STAWEM 2
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Grabownica Starzeńska
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2021 sierpień
2021 czerwiec
2021 maj
2021 kwiecień
2021 marzec
2019 lipiec
2019 czerwiec
2019 luty
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 maj
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń

OBECNIE NA BLOGU
5 niezalogowanych użytkowników