Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Nie wszyscy mają takie szczęście - Aleppo !!!

Data dodania: 2017-02-13
wyślij wiadomość

Z innej beczki.

Porusza mnie temat strasznej wojny w Aleppo. Pomyślałem - słyszę o tym co jakiś czas gdzieś w mediach, a nie dawno także w polityce ("sieroty w Sopocie"). Faktem jest jednak, że tam jest strasznie. Szczególnie dla dzieci. Giną ich rodzice. One żyją w riunach z innymi żyjącymi jeszcze dziećmi - braćmi, siostrami, sąsiadami ... takich dzieci jest tam podobno nawet kilkanaście tysięcy - ciężko to ogarnąć nawet!!!!! 

My natomiast jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Planujemu, budujemy lub mieszkamy w naszych wymarzonych domach. One natomiast mają ruiny domów. My myślimy jakie kable położyć na elektrykę, a one nie mają prądu. My myślimy jak urządzić meble w kuchni a one szukają drewna na ogień żeby coś ugotować. Jak małe są nasze problemy !!!

Pomyślałem, że chce jakoś pomóc. Ale jak? Jaki głupi jestem, skoro nie wiem nawet jak się za to zabrać ...... ale przecież zawsze pieniądze można wysłać na jakąś akcje humanitarną - prawda ??? Ale pomyślałem też, że przecież mam na strychu rzeczy, ubrania po synku, który już wyrósł, a ubrania leżą poskładane i.........i leżą ....i leżą.... i leżą.... . Spakuje je w końcu jednak i wyślę własnoręcznie (nie przez jakieś podejrzane zbiórki, które co jakiś czas jeżdżą po okolicy) tym co ich nie mają a jest im bardzo zimno - Aleppo.... . ***UUUUUUFFFF - straszny kontrast......... oni tam marzną a ja sobie bloga pisze o ogrzewaniu za darmo....... !!!!! . 

Ale przecież trzeba żyć dalej prawda - każdy ma swoje problemy. To prawda. My też wszyscy je mamy: za mała pensją, za stary samochód..... i inne "wielkie" problemy..........

Ale dlaczego to piszę???

Dzięki temu blogowi budowlanemu, mogę spróbować coś zrobić. Przeczytajcie. Pomyślcie. Pomóżcie. Napiszcie jak wy pomagacie albo co można zrobić jeszcze. Nie wszyscy mają tyle szczęścia co my. Zróbmy coś. Cokolwiek. Wpiszcie komentarze co można. Podpowiedzcie. Może coś się nam uda, odrobinę chociaż w tym w morzu potrzeb.....może dzięki temu będzie to najbardziej wartościowy wpis bo ............ chociaż trochę pomoże dzieciom przeżyć, zjeść, ogrzać się, w tym strasznym miejscu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl


blog budowlany - mojabudowa.pl


2Komentarze
mojcyprysik-k1
Data dodania: 2017-02-14 13:09:06
Dziękuję Ci za ten wpis. Widać,że cechuje Cię wielka empatia. Człowiek niby wie o tym co tam się dzieje ale jest tak zajęty krążeniem wokół swoich problemów,że gdzieś mu to ucieka.Zmobilizowałeś mnie już nie będę miała wymówek. Słuchałam tej kolędy "Jezus Malusienki" o syryjskich rodzinach.Ja się aż poplakala To prawda jesteśmy szczesciarzami,mamy za co dziękować.
odpowiedz
miodokwiaty-k1
Data dodania: 2017-02-15 00:08:42
Pięknie, że chce Pan pomóc. Żeby tylko ta pomoc trafiła do właściwych ludzi. A nie do tych co już 9-cio letnie dziewczynki poślubiają i konsumują to, co im się "prawnie" należy. (Poniżej jakiegoś wieku jest zalecenie by było to per anus.) I co tu gorsze?
odpowiedz

Blog w pigułce

Data dodania: 2017-02-12
wyślij wiadomość

Po co wertować i czytać cały blog....... Panowie,.... ale Panie również, jak będziecie chcieli przekazać info o wszystkim z tego bloga to załączam skróconą wersje ;).......

1Komentarze
Data dodania: 2017-02-12 22:36:14
super wersja:) i wszyscy wiedzą o co chodzi:)))nie robię nic i ciepło mi;)))
odpowiedz

WFOŚiGW odwiedził instalacje "zero energetyczne"

Data dodania: 2017-02-12
wyślij wiadomość

Poniżej link do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który odwiedził dwie instalacje "zero energetyczne" na Podkarpaciu. Kotły 15 kW + fotowoltaika 10 kW.

http://www.bip.wfosigw.rzeszow.pl/index.php/doradztwo-energetyczne/689-wykorzystanie-energii-z-oze-do-ogrzewania-domu

Sterowanie podłogówką - co wybrać ???

Data dodania: 2017-02-12
wyślij wiadomość

Postaram się doradzić na co zwracać uwagę, gdy rozmawiamy z hydraulikami o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym.

Przede wszystkim każdy z nas - inwestorów wychodzi z założenia, że przecież nasz Pan hydraulik zna się na tym i zrobi wszystko dobrze. Tak powinno być, ale czasami hydraulicy nie "ogarniają" dogłębnie automatyki i bazują na stałych rozwiązaniach. Na rynku natomiast jest duży wybór a im trudno za tym nadążyć i tracić czas na szukanie nowości.

JAK STEROWAĆ:

Przy podłogówce należy trzymać się 2 podstawowych zasad:

1. Nie dokonujemy żadnych obniżeń nocnych, czyli w danym pokoju utrzymujmy cały czas jedną temperaturę (np. w sypialni 19 oC, w pokojach 21oC, w łazience 24oC). Przy podłogówce spadek temperatury powietrza w pokoju równa się dużemu spadkowi temperatury betonu, a to spowoduje, że póżniejsze rozgrzanie tego betonu tak, aby dało odpowiednią temperaturę w pokoju, zabierze dużo większe ilości paliwa (gazu, drzewa, pelletu, prądu), niż cały czas utrzymywanie stałej temperatury.

2. Stosujemy sterowniki pokojowe z jak najmnieszą histerezą. A co to takiego? 

HISTEREZA - to wielkość temperatury po przekroczeniu której załączy/wyłączy się ogrzewanie pokoju. Przykład:

- mamy sterownik o histerezie 0,3 oC,

- ustawiamy na sterowniku, że chcemy mieć temperaturę w pokoju np. 21 oC,

- sterownik "powie" do kotła grzej, tak długo aż temperatura osągnie 21,3 oC (temp. pokoju + histereza * czasami jednak są sterowniki, które grzeją tylko do tych 21 oC), a po osiągnięciu tej temp. powie do kotła "przestań grzać",

- następnie kocioł nie będzie pracował, aż temp. w pokoju spadnie do 20,7 oC (nasza temp. pokoju - histereza) i wtedy sterownik znów powie do kotła "grzej",

I teraz pytanie co to daję ???

Ano daje dużo, bo im mniejsza ta histereza tym mniej będzie nam się wychładzał beton pomiędzy momentami włączenia i wyłączenia kotła przez sterownik. Doświadczalnie sprawdziłem to na kilku sterownikach i uważam, że ma to zasadnicze znaczenie dla nawet kilku stopniowego wychładzania betonu. Przez dobór sterownika wpływamy zatem na to czy nasz kocioł pozwoli się wychładzać betonowi bardziej czy mniej, a to z kolei wpływa na nasz rachunek. Większość instalatorów nie zwraca na to uwagi, tylko kupuje klientowi sterownik do którego jest sam przyzwyczajony i który sam zna. Jeżeli ma on małą histerezę to super, ale jeżeli nie, to przeciez nikt z inwestorów nie wie o tym, że to ma znaczenie a sam hydraulik nie przejmuje się za bardzo czy klient zapłaci za póżniejsze rachunki 30 czy 80 zł/mc mniej lub więcej.


WAŻNE!!!
Radzę ponadto aby mieć sterownik, który nie tylko wyczuwa temperaturę pomieszczenia, ale także dba, aby nie spadła za bardzo temperatura podłogi. Taka sytuacja może mieć miejsce w dość dobrze ocieplonych domach. Po prostu podłoga jak już zagrzeje pokój to kocioł stanie. Ciepło pokoju (powietrza) utrzymuje się długo i nie ucieka za bardzo, a to z kolei wpływa na to, że podłoga zaczyna się wychładzać. I tutaj sterownik z temperaturą podłogi nie pozwoliłby się tej podłodze wychłodzić, tylko włączyłby na chwilkę kocioł aby podtrzymać jej temperaturę. To bardziej optymalne, niż brak takiej funkcji i podgrzewanie już trochę bardziej wychłodzonej podłogi.

JAKI STEROWNIK ???

Polecam sterowniki: 

TECH St-292 v2 (dobrze wygląda, bezprzewodowy lub przewodowy, dobra cena, dobre funkcje, czujnik podłogi na kablu, możliwe także dołączenie temperatury zewnętrznej) 

blog budowlany - mojabudowa.pl

lub

JABLOTRON  TP-83iR  (prosty, bezprzewodowy, najlepsza histereza, czujnik podłogi na podczerwień)

blog budowlany - mojabudowa.pl


TECH St-292 v2 - posiada osobną histerezę dla pokoju (o,2) i osobną histereza dla podłogi (o,4). Obecnie jest to najlepszy sterownik do ogrzewania podłogowego jaki znam. JABLOTRON był lepszy bo z histerezą tylko o,1 (zarówno podłoga jak i powietrze), natomiast miał czujnik podłogi na podczerwień (gdy grzejemy także kominkiem z dystrybucją powietrza to nie polecam). Niestety bardzo trudno go dostać na rynku, bo producent zastępuje go innym modelem.


Jeżeli zatem chcecie mieć maksymalny, możliwy wpływ na swoje rachunki to musicie wybrać dobry/najlepszy sterownik. Te powyżej Wam pomogą. Wszystkie sterowniki dostępne na rynku są praktycznie takie same. Mają identyczną zasadę działania. Różnią ich tylko graficzki na wyświetlaczach, inne obudowy, inne kolory, inne kształty. Funkcje i logiki maja prawie identyczne (m.in. ustawienia tygodniowe i dzienne). Tak samo ceny są bardzo podobne. Ale po co nam dana funkcja dzień i noc, jak przy podłogówce ważna jest histereza a nie podział na dni i godziny. Przecież i tak musimy to kupić, więc po prostu kupmy to, co nam się przyda a nie to co nam mówiąże fajne i będzie ok.

PZDR

 

7Komentarze
szwagier
Data dodania: 2017-02-12 16:10:53
Bardzo ciekawy wpis.Taki sterownik musi być montowany podczas wykonywania instalacji ogrzewania czy można po czasie dołączyć np taki bezprzewodowy i czy można w kilku pomieszczeniach mieć taki czujnik czy tylko eden dla jednej instalacji?Pozdrawiam :)
odpowiedz
Data dodania: 2017-02-12 16:37:58
Bezprzewodowy można zamontować w każdej chwili, przewodowy też ale wiadomo - trzeba puszczać kable. Może być tylko jeden, jako odpowiedzialny za wszystkie pętle ogrzewania w instalacji ale bardziej optymalne jest jeżeli mamy ich więcej (np. sypialnia, łazienka, pokoje, kuchnia, salon). Gdy mamy ich kilka musimy jednak wcześniej na etapie kładzenia rur mieć rozdzielacz z siłownikami na każdą pętle. Póżniej natomiast trzeba też centralkę do której podłączymy te sterowniki.
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
Data dodania: 2017-02-12 18:30:25
Powtórzę że bardzo ciekawy wpis o sterowaniu podłogówki jak też wcześniejsze wpisy o ogrzewaniu ,Trochę nie rozumie twierdzenia niektórych że grzejnik dmucha ciepłym powietrzem aż firanką rusza i niby nie kurzy a podłogówka dobrze sterowana ma być taka zła ale to zostawmy bez komentarza ,pozdrawiam.
odpowiedz
blanka  
Data dodania: 2017-02-13 12:02:11
Witam. W pełni się zgadzam z treścią wpisu. Po niecałym roku użytkowania ogrzewania podłogowego doszedłem do bardzo podobnych wniosków. Posiadam sterownik TECH St-292 v2 połączony przewodowo. Czy orientuje się Pan jak można do niego podłączyć czujnik temp. zewnętrznej? W zestawie takiego czujnika nie było, ale mam czujnik pokazujący temperaturę zewnętrzną na piecu.
odpowiedz
Data dodania: 2017-02-13 19:01:58
Skoro przewodowy to ma Pan wersje v3. Niestety do v3 nie da się zamontować czujnika zewnętrznego - ta opcja dostępna jest tylko przy v2 (bezprzewodowy). Sam go nie mam jeszcze, ale zapewne jest on tylko wskazaniem informacyjnym panującej temp. zewnętrznej. Nie wydaje mi się zatem aby dodawał "pogodową" logikę sterownikowi. Osobiście uważam także, że "pogodówka" jest nie specjalnie przydatna przy o. podłogowym. Czujnik zewn. od kotła nic nie da - na 99% jest on tylko kompatybilny z logiką kotła.
odpowiedz
Odpowiedź do blanka
Data dodania: 2017-02-13 17:08:25
bardzo dziękuję za informację. nic mi o tym nie było wiadomo, jestem na takim etapie, że wspomnę o tym hydraulikowi.Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2017-02-24 09:35:36
jeżeli można to ja mam jeszcze takie pytanie... u większości znajomych którzy budują domy zaobserwowałem, że mają montowane instalacja tak, że nie ma zasobnika (a jeżeli jest to mniejszy i chyba do wody użytkowej). W ich wypadku rzeczywiście podłoga jest stale ciepła - bo piec np. na ekogroszek grzeje cały czas cały układ do określonej temperatury. W moim wypadku mamy piec jednofunkcyjny + zasobnik 500 l (340/160) z którego pobierana jest woda do zasilania podłogówki. Ustawiona jest temp. wody do podłogówki na ok. 36 stopni, ogólnie w zasobniku jest 60 stopni. Na ten moment mam 1 centralny czujnik, ale system przygotowany jest pod więcej (dla każdego pomieszczenia osobno). Obecnie, po nagrzaniu pomieszczenia do 20 czy tam 21 st. cały system się wyłącza. Temp. utrzymuje się długo, ale podłoga się wyziębia znacznie. Bezwładność jest więc duża i zanim się zagrzeje ponownie to faktycznie trochę to zajmuje. Niemniej jednak, przy tej temp. wody na podłogówkę i opcji grzania cały czas wydaje mi się, że byłoby w domu za gorąco... Moje pytania: 1. Czy lepiej ustawić mniejszą temp. wody do podłogówki (bo to chyba tylko temp. wody a nie podłogi jest tam ustawiana przy mieszalniku) i czy to spowoduje że podłoga będzie grzać cały czas ale nie będzie przesadnie ciepło 2. Czy przy zasobniku można też tak to ustawić jak Pan opisuje, czy zasobnik jest jednak elementem który przeszkadza (piec nagrzewa w zasadzie zasobnik a nie bezpośrednio wodę w instalacji)? 3. Jeżeli chodzi o te sterowniki z czujnikiem temp. podłogi... one mierzą temp. podłogi w punkcie bezpośrednio pod nimi czy jakoś inaczej? Chodzi o to, że przy samej ścianie podłoga może mieć inną temp. niż na środku pomieszczenia gdzie są zawsze rury od podłogówki? Czy jest jakaś zasada umieszczania takiego bezprzewodowego sterownika ? z góry dziękuję za odpowiedź :)
odpowiedz

KOSZTY - Pompa ciepła vs Kotłownia "zero"

Data dodania: 2017-02-11
wyślij wiadomość

Hej :)

Dzisiaj ostatnie z zapowiadanych porównań, czyli koszty wybudowania pompy ciepła i kotłowni "zero energetycznej". Dla nowych osób: "kotłownia zero energetyczna" to w skrócie kotłownia składająca się z kotła na prąd i fotowoltaiki. Układ taki generuje zerowe rachunki za ogrzewanie (za cały sezon). Szczegóły takiej kotłowni w innych wpisach.

Jeżeli chodzi o pompy ciepła, to przyznam szczerze, że nie znam tej kwestii od strony wykonawstwa aż tak dokładnie jak innych rozwiązań. Dlatego jeżeli trafi się wśród Was ktoś, kto już ma taką instalacje, to proszę o komentarz. Szczególnie mam tu na myśli koszty wybudowania i użytkowania a szczególnie także rachunków za prąd.

OGÓLNE INFO:

Pompa ciepła jest jedyną instalacją, która może być również nazwana instalacją "zero". Dobrze dobrana instalacja pompy ciepła wraz z fotowoltaiką będzie miała dokładnie taki sam efekt jak kotłownia "zero", czyli zerowe rachunki za ogrzewanie. Wiadomo, że mamy różne pompy ciepła: powietrzne, gruntowe czy wodne. Najpopularniesze jednak w ogrzewaniu domków jednorodzinnych są gruntowe i powietrzne. I na nich się skupię w tym porównaniu. 


KOSZTY (tylko pompa ciepła bez instalacji o. podłogowego)

I. Pompa ciepła - gruntowa + fotowoltaika

1. Instalacja pompy ciepła dla domu 150 m2 - (wszystkie materiały, robocizna, dolne żrółdo) - min. 40 000 zł

2. Instalacja PV - 3 kW - 16 500 zł

RAZEM: 56 500 zł

Nie podaje konkretnego modelu pompy, bo aż tak dokładnie rynku pomp ciepła nie znam żeby wyrobić sobie ocenę jakości danych modeli. Jeżeli, więc macie już jakieś info na temat kosztów dla takiego domu (wyceny, własne instalacje) to wpiszcie komentaż. 


II. Pompa ciepła - powietrzna + fotowoltaika

1. Instalacja pompy ciepła dla domu 150 m2 - (wszystkie materiały, robocizna, dolne żrółdo) - min. 25 000 zł

2. Instalacja PV - 4 kW - 22 000 zł

RAZEM: 55 000 zł

Pompa powietrzna jest mniej sprawna niż gruntowa dlatego założyłem większą instalację PV.

Wyjaśnienie:

Pompy ciepła w naszych warunkach klimatycznych nie są w 100 % sprawne. Co mam na myśli? Pompa ciepła nie jest w stanie dostarczyć tyle ciepła ile budynek potrzebuje w przypadku większych mrozów. Chodzi o to w skrócie, że ciepła w powietrzu lub gruncie nie ma na tyle, aby można było utrzymać zadaną temperaturę w budynku przez całą zimę. Taka niekorzystna sytuacja nasila się im niższa jest temperatura na zewnątrz. Nie powiem dokładnie przy jakich temperaturach, bo każda pompa ma inną specyfikację i traci swoją sprawność (określaną jako współczynnik COP) w różnej skali. Sprawnośc jednej pompy spada od temperatury x, a drugiej od temperatury y. Faktem jest jednak, że przy utracie tej sprawności produkcja ciepła jest nadrabiana przez prąd (sprężarka), a zatem rachunek za energię leci nam w górę. I dlatego potrzebna jest fotowoltaika, aby cała instalacje była "zero-energetyczna".

I nie wierzcie w magiczne foldery, że pompa ciepła sama ogrzeje wasz dom. Owszem ona da sobie radę i ogrzeje, ale w wielu momentach nie będzie to możliwe na cieple z powietrza czy gruntu, dlatego pomoże sobie wtedy prądem. Na potwierdzenie tego polecam wejście na stronę PVMONITOR, o której już wspominałem. Jest tam monitoring on-line wielu faktycznie działających pomp ciepła w naszym kraju i macie tam na wszystko podgląd: temperatury w domu, na zewnątrz, temperatury pompy ciepła oraz przede wszystkim  zużycie energii przez pompę. Poniżej link:

http://pvmonitor.pl/index.php?r=2

Przypominam także, że moja instalacja także jest tam monitorowana. A dokładny opis tego monitoringu we wpisie MONITORING INSTALACJI I RACHUNEK ZA PRĄD

a tu link bezpośrednio na PVMONITOR z instalacją                                     

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10049


III. KOTŁOWNIA ZERO-ENERGETYCZNA

Koszty kotłowni "zero energetycznej" na prąd -15 kW (nie liczę przyłącza prądu, bo i tak musimy go wykonać a jedynie dodatkowy koszt w postaci większego przydziału mocy potrzebnego na zasilanie kotła).

Tutaj mamy dwa elementy: kotłownie (z kotłem na prąd) i produkcje paliwa do kotłowni (fotowoltaika)

A. Kotłownia

1. Kocioł Ecovolt 15 kW z niezbędną automatyką -5 000 zł

2. Bufor 1000 l z wężownicą -3 000 zł

3. Osprzęt kotłowni (pompy c.o., rury, zawory, i inne elementy hydrauliczne) - 1 500 zł

4. Robocizna - hydraulika i elektryka - 2000 zł

5. Osprzęt elektryczny (kable, korytka i inne elementy elektryczne) - 1000 zł

6. Dodatkowy przydział mocy ponad 12 kW do 25 kW - 250 zł

7. Sterownik pokojowy - 350 zł(bezprzewodowy)

RAZEM: min. 13 100 zł - koszt budowy kotłowni na prąd.


B. Produkcja paliwa - fotowoltaika

1. Moc instalacji PV: 6,9 kW - 34 500 zł

2. Produkcja roczna - ok. 6500 kwh



RAZEM: A+B (kotłownia + fotowoltaika)= 48 000 zł


PODSUMOWANIE

Pompę ciepła uważam za świetne rozwiązanie. Szczególnie, że można też otrzymać dotacje na budowę pompy w niektórych gmianach. Z innych spraw pozostaje jeszcze pytanie o koszty serwisu itp sprawy. Prosiłbym tutaj Was-użytkowników takich pomp, abyście wpisali rzeczywiste koszty jakie trzeba ponieść np. na coroczne przeglądy, prace konserwujące, różne wymiany elementów eksploatacyjnych. Dalej....obydwie instalacje - to tak jak wspomniałem na poczatku - generują zerowe koszty za ogrzewanie domu. Możliwe to jest dzięki ustawie o OZE, która umożliwia nam wykorzystanie prądu z fotowoltaiki do działania tych instalacji.

Patrząc na koszty, które są zbliżone, próbuje doszukać się innych elementów, które mogą skłaniać do przyznania plusów dla jednej z instalacji.  Myślę, że takim plusem dla instalacji z kotłem będzie bufor. Bufor jest .............buforem........ Co ???? ------- Brawo !!! Bardzo mądrze napisane - bardzo !!! Po prostu geniusz !!!!!!!!!!!! Brawo Ja ;) ................. 

.................. a swoją drogą to nie wiem czy wiecie, ale to hasło "Brawo ja" to nie wymyslili mądrale w Plusie tylko wymyśliła to Panda - Kung Fu Panda - z tej bajki - ulubiona bajka mojego syna kiedyś - z milion razy oglądałem.....haha :) ....... 

dobra wracaj ............ bufor to bufor tzn. "taki bufor bezpieczeństwa na przyszłość". Mam na myśli to, że przy wyborze kotłowni na prąd, fakt jego posiadania pozwala nam bez najmniejszych problemów w przyszłych latach dołączyć inne zródło (kominek, drugi kocioł, grzałki, solary, i inne) zmodyfikowac układ o jakąś nowinkę. Dzięki niemu kotłownia jest można by powiedzieć otwarta na wszelkie zmiany bez większych zmian...............co ??????? znowu .......... ale modze ............ !!!!!!! No dobra, będę kończył bo nic z tego już nie będzie sensownego :). 

PZDR 

...........a jeszcze jedno mi się nasunęło. Na plus instalacji z kotłem będzie też informacja, że bez najmniejszego problemu i równie skutecznie instalacja się sprawdzi z grzejnikami a przecież nie wszyscy chcą podłogówkę. Natomiast przy pompie ciepła ogrzewanie podłogowe jest raczej koniecznością.

Brawo - Koniec. Na razie. Coś tam jeszcze napisze czasami. Mam nadzieję, że się przyda.

PZDR

2Komentarze
olcia82-k1
Data dodania: 2017-02-16 10:20:39
PC
Witam. My mamy gruntową pompę ciepła 10 kW (całkowity koszt 50000 zł razem z dolnym źródłem bez dofinansowania) i fotowoltaikę 3kW (14000 zł z dofinansowaniem 40 procent z PROSUMENTA). Rachunek za cały zużyty prąd w okresie 01.07.2016 - 31.12.2016 wyniósł 741 zł.(taryfa weekendowa). Dom o pow. około 190 m2.
odpowiedz
molikk  
Data dodania: 2017-02-20 23:42:18
Witam, ja osobiście nie wpisuję się w żadną z powyższych kategorii dot. PC. Posiadam PC powietrze/powietrze o mocy 5kW i jest to moje główne i w zasadzie jedyne źródło ogrzewania (dom 100m2). mam też kable grzejne w łazience i kuchni z których póki co nie korzystam bo mam tam jeszcze dywany i dywaniki , oraz od 2 tyg grzejnik elektryczny w łazience, który używam tylko przed kąpielą. koszt instalacji ok 11 tyś za PC + 1 tyś kable + 1 tyś grzejnik. PV jest w planach, ale zobaczymy jak to ostatecznie wyjdzie z funduszami). Pozdrawiam PS idę poczytać o twoim kotle ;) PS2 swoją drogą, dla osoby obeznanej z tematem zrobienie PC P/P nie będzie problemem a i koszty się zmniejszą.
odpowiedz
ogrzewanieprademzadarmo
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 88067
Komentarzy: 146
Obserwują: 72
On-line: 9
Wpisów: 71 Galeria zdjęć: 68
Projekt DOM NAD STAWEM 2
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Grabownica Starzeńska
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2021 sierpień
2021 czerwiec
2021 maj
2021 kwiecień
2021 marzec
2019 lipiec
2019 czerwiec
2019 luty
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 maj
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń

OBECNIE NA BLOGU
5 niezalogowanych użytkowników